Poradnik dla rodziców

Rady dla rodziców przygotowujących swoje dzieci do przedszkola:

• Nie strasz dziecka przedszkolem, np."Tam zrobią z Ciebie grzeczne dziecko" lub "W przedszkolu będziesz musiał/a zjadać wszystko".
  • Wyjaśnij dziecku, dlaczego będzie musiało chodzić do przedszkola.
  • W domu dużo rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować itp. Ważne jest przedstawienie pozytywnego obrazu przedszkola.
  • Razem z dzieckiem dokonaj zakupu wyprawki przedszkolnej.
  • Jeżeli dziecko do tej pory nie rozstawało się z rodzicami, powinno być na kilka godzin pozostawione u dziadków lub znajomych, w przeciwnym razie przedszkole będzie kojarzyło mu się z rozstaniem.
  • Możliwie często pozwalaj dziecku na samodzielność, nie wyręczaj go w ubieraniu, przy jedzeniu, myciu rąk i zębów, a także w korzystaniu  z nocnika czy sedesu.
  • Postaraj się, aby dziecko miało jak najwięcej kontaktów z rówieśnikami, np.na placu zabaw, czy w domu - dzieci powinny bawić się bez naszego udziału.
  • Stopniowo dopasuj rytm dnia dziecka w domu do tego, jaki panuje w przedszkolu. Można wspomnieć, co o tej porze robią dzieci w przedszkolu.
  • Zredukuj do minimum inne stresy, niezwiązane z przedszkolem (przeprowadzka, dłuższa nieobecność rodziców w domu, pobyt w szpitalu, urodzenie rodzeństwa, złe doświadczenia z opiekunką), aby na czas pierwszych tygodni w przedszkolu wyłączyć większe  wrażenia czy życiowe zmiany.
  • Postaraj się regulować pobyt dziecka w przedszkolu; w początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ 3-latek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.
  • Zwróć uwagę na krótkie pożegnania w przedszkolu.
  • Nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
  • Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy jest to niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, że rodziców nie ma. Nie składaj obietnic, których nie można wypełnić.
  • Po odebraniu dziecka z przedszkola nie omawiaj jego zachowania w jego obecności, ponieważ stwierdzenia typu: "nie chciał/a jeść", odbijają się negatywnie na dziecku.
  • Pytaj nauczyciela nie tylko o to, czy dziecko wszystko zjadło, ale także o to, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, czy radzi sobie w różnych sytuacjach przedszkolnych.
  • Pamiętaj, aby dziecko zabrało z domu własną zabawkę, przytulankę, poduszkę, kocyk czy chusteczkę.
  • Poproś, o ile to możliwe, aby rodzeństwo uczęszczało do jednej grupy.
  • Uczestnicz w zabawach w terenie i w sali.
  • Włączaj się do prac użytecznych na rzecz przedszkola  lub w organizowanie uroczystości.
  • Zadbaj w domu o wspólne posiłki.
  • Ubieraj dziecko w strój wygodny do samodzielnego ubierania się, np. spodnie na gumce i kapcie na rzepy, które można także pobrudzić farbami.
  • Ściśle współpracuj z nauczycielem, okazuj zaufanie pracownikom przedszkola.

źródło: "Wychowanie w Przedszkolu nr. 7/2011, artykuł "Z radością do przedszkola", autorka Izabela Kopeć.